Uwalniamy Energię Społeczną - podsumowanie
Za nami pierwszy, tak poważny projekt. Czas spojrzeć na wszystko to, co wydarzyło się na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Trudno w kilku zdaniach ująć wszystkie miejsca, warsztaty, wydarzenia, a przede niesamowitych ludzi, których spotkaliśmy, jednak, mimo wszystko spróbujemy!
„Uwalniamy Energię Społeczną” to projekt, który był odpowiedzią na zaobserwowaną przez nas i udowodnioną badaniami, niską aktywność społeczną młodych ludzi. Zależało nam na tym, żeby dotrzeć do stosunkowo dużej liczby placówek oświatowych z ofertą zajęć warsztatowych, których efektem będzie wzrost aktywności obywatelskiej młodzieży i ciekawe akcje organizowane przez młodych ludzi w ich własnych środowiskach.
Od sierpnia 2016r. pracowaliśmy na przygotowaniem spójnej, atrakcyjnej i wartościowej oferty ok. 10 godzinnych warsztatów, która nie tylko zainteresuje młodzież, dzięki wykorzystaniu środków edukacji nieformalnej, ale także pozwoli zachęcić ich do działania i pokaże możliwości aktywizacji w lokalnym środowisku.
Na przestrzeni niespełna dwóch lat udało nam się dotrzeć do 20 placówek oświatowych z ofertą warsztatów dla młodzieży, ale także wsparcia merytorycznego udzielonego pedagogom z wybranych szkół.
Gdzie byliśmy? Absolutnie wszędzie. Prawie :) Odwiedziliśmy aż pięć powiatów: Żywiecki, Bielski, Cieszyński, Suski i Wadowicki. Krótkie relacje z warsztatów i akcji szkół, które odwiedziliśmy możecie odnaleźć na naszym facebooku. Dodamy tylko, że łącznie w warsztatach brało udział dokładnie 431 uczniów! To niesamowite, jak dużo ciekawych akcji i wydarzeń udało się im wymyślić i zrealizować!
W prowadzeniu warsztatów, z którymi dotarliśmy do młodzieży korzystaliśmy ze środków edukacji nieformalnej, skupiając się na praktycznych działaniach aktywizujących młodzież: warsztatach, pracy w grupie, dyskusjach, a także grach i zabawach. Podejmowaliśmy tematy związane, m.in.: z dobrem wspólnym, wolontariatem czy aktywnością obywatelską. W każdej z 20 szkół przeprowadziliśmy 10 godzin warsztatów, których celem było przygotowanie i rozbudowanie struktur kół w ramach, których młodzież będzie mogła się aktywizować, m.in koła: wolontariatu, europejskie, PCK, Caritas, Amnesty International. Dodatkowo wybrane szkoły miały okazję zorganizować swoje pierwsze samodzielnie przygotowane akcje społeczne.
Jesteśmy dumni z każdego z 10 kół, które powstało i mamy nadzieję, że każde będzie działać aktywnie na rzecz swojej wspólnoty. Oto lista:
- Klub Wolontariusza i Społecznika w Zespole szkół w Gilowicach
- Szkolne Koło Wolontariatu „Wszystko w Twoich rękach” w Zespole Szkół w Ochabach
- Skawicki Szkolny Klub Wolontariatu w Skawicy
- Szkolny Klub Wolontariatu w Mnichu
- Szkolny klub Wolontariatu w Zabrzegu "Tęczowe Jednorożce Pomagają”
- Klub Wolontariatu w Zawoi Centrum "Szkolni Babiogórcy”
- Pomocnicy z Jasienicy- Gimnazjum w Jasienicy
- Szkolne Koło Wolontariatu "Pogórze wzniesie wszystkich ku górze” z Pogórza
- Szkolny Klub Wolontariuszy w Ujsołach "Otwórz Serce Twoje”
- Klub Wolontariuszy "Przewodnicy Dobra" we Frydrychowicach
W trakcie pracy wraz z osobą prowadzącą zostały określone dalsze plany i zakładane cele, co w dużej mierze przyczyni się do trwałości podjętych działań. Podczas warsztatów młodzież mogła także przygotować samodzielnie akcje społeczne, które pomogły im zaangażować się w życie lokalnego środowiska. Poniżej wybrane spośród 24 akcji społecznych - to prawie dwukrotnie więcej niż zakładaliśmy - Dziękujemy!
- przygotowanie Jasełek w XII 2016 dla podopiecznych gminnego ośrodka pomocy społecznej w Kozach przez uczniów Gimnazjum w Kozach,
- długofalowa akcja zbiórki nakrętek na rzecz osób niepełnosprawnych – podopiecznych Stowarzyszenie na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym „RAZEM" przygotowana przez uczniów Gimnazjum z Bestwiny,
- długoterminowa akcja w ramach „Marzycielskiej Poczty” - ogólnopolskiej akcji polegającej na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci zorganizowana przez wyjątkowo aktywny Zespół Szkół ze
W trakcie projektu nie zabrakło także wsparcia merytorycznego dla kadry pracowników młodzieżowych: nauczycieli, doradców zawodowych, bibliotekarzy i pedagogów. Łącznie w dwóch szkoleniach wzięło udział 30 pedagogów i przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych.
Udział w tak dużym projekcie był dla nas niesamowitym doświadczeniem i przygodą, której na pewno nigdy nie zapomnimy. Jesteśmy także przekonani, że nie pozwoli nam zapomnieć młodzież, która będzie nas zaskakiwać co raz to nowymi akcjami i działaniami na rzecz swojego środowiska, albo kto wie: może i ogólnopolskimi? Trzymamy mocno kciuki i do zobaczenia! Dziękujemy wszystkim, których spotkaliśmy i mieliśmy przyjemność pracować.
Projekt „Uwalniamy Energię Społeczną” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.